• Fyzika trochu inak

• 26.11.2021 17:18
        • Ani fyzika nemusí byť náročnou vedou – o tom sa presvedčili naši ôsmaci, keď hľadali odpoveď na otázku: „Kde má vlastne teleso svoje ťažisko a ako jeho poloha súvisí so stabilitou telesa?“
        • Jablkový deň

• 12.12.2020 09:23
        • Jablko vnímame ako niečo úplne bežné, hoci je najcennejším zo všetkých ovocí u nás. Jablko sprevádza človeka už od Adama a Evy a k nášmu zdraviu prispieva už tisícky rokov. Význam tohto šťavnatého zázraku sme si pripomenuli aj na našej škole.

• 01.11.2020 18:49
        • Tohtoročná škola v prírode bola pre nás všetkých netradičná, lebo sa uskutočnila až na začiatku piateho ročníka. Z dôvodu pandémie Covid-19 nebolo možné zrealizovať pobyt v minulom školskom roku. Až teraz, na prelome septembra a októbra, mohli piataci za sprísnených hygienických opatrení vycestovať do penziónu Gejdák v okrese Ružomberok, aby si vychutnali učenie v prírode.
        • Tajomstvá hmyzu

• 04.03.2020 17:44
        • Dňa 7.2.2020  navštívili našu školu pracovníci SAŽP a realizovali so žiakmi environmentálny výučbový program.

Triedy tretiakov sa na 3 hodiny premenili na tajomný svet hmyzu a pavúkov. Ani sa nenazdáme a čoskoro tu máme jar a začne okolo nás poletovať hmyz. Je ho naozaj veľké množstvo, rôzne druhy, ktoré sa líšia nielen farbou, ale aj tvarom tela, či spôsobom života.

Formou diskusie žiakom predstavili svet hmyzu, vysvetlili biodiverzitu, spôsoby akým sa hmyz adaptuje vo svojom prostredí, taktiky na prežitie v zime, predstavili  najzaujímavejší hmyz na svete či na Slovensku. Deti sa dozvedeli prečo je hmyz ohrozený a čo môžeme urobiť pre jeho záchranu. Napríklad, poskytnúť alternatívne prostredie na život – vo forme výstavby hmyzieho hotela,  poukázali aj na výsadbu kvetín či vytvorenie záhonov. Taktiež sa naučili rozpoznávať rozdiely medzi chrobákmi a pavúkmi a spoznali definíciu a význam potravového reťazca formou hravých skladacích obrázkov. Hmyz nie je len veľkým škodcom pre komerčne pestované plodiny, ale zohráva dôležitú úlohu ako potrava pre mnohé druhy zvierat, ako sú vtáky a netopiere. Na konci každej vyučovacej hodiny boli vedomosti detí preverené krátkymi kvízovými otázkami. Tí úspešní a aktívni boli ohodnotení peknými cenami.