• Planetárium v Žiari nad Hronom a Mincovňa v Kremnici

• 22.12.2023 09:08
        • Exkurzie sa zúčastnili žiaci 8.ročníka, ktorí sa zážitkovou formou učenia oboznámili so zatiaľ nepoznanou časťou fyziky – astronómiou. Pod kupolou planetária cestovali našou galaxiou, zoznámili sa s celou hviezdnou oblohou a v prednáškovej sále spoznali väčšinu tajomstiev slnečnej sústavy.

V Mincovni mali žiaci možnosť nahliadnuť do jej takmer 700-ročnej histórie ako aj do súčasnej produkcie euromincí pre náš aj zahraničný trh, pamätných aj zberateľských mincí.

Neoddeliteľnou súčasťou exkurzie bola aj prehliadka historického centra Kremnice (napr. známej Uličky slávnych nosov).

Žiaci sa vracali domov síce trošku uzimení, ale plní nových zážitkov.

Viac foto nájdete vo fotoalbume.

• Deň vedy a techniky

• 05.12.2023 10:38
        • Ako sa na  našej škole už stalo tradíciou, jeden novembrový deň býva venovaný vede a technike, počas ktorého môžu žiaci hlbšie nazrieť do tajomstiev jednotlivých prírodovedných a vedecko-technických disciplín.
          Štvrtú stredu v mesiaci sa tak pre štvrtákov a piatakov otvorili brány nášho „Vedeckého laboratória“. Pani učiteľky a páni učitelia biológie, chémie, fyziky a informatiky spolu so žiakmi ôsmeho ročníka opäť pripravili množstvo zaujímavých pokusov a aktivít – výbuch sopky, kvapalinu záhadne meniacu farby, farebnú tieňohru, hru s hydraulickými zdvihákmi, tanec na balónoch, pozorovanie mikrosveta živej i neživej prírody ako aj ovládnutie sveta robotov. Veríme, že všetky aktivity boli pre žiakov prínosným spestrením a obohatením výuky v oblasti prírodovedných predmetov.
          Mgr. Stachová
          Viac foto nájdete vo fotoalbume.

• DOD Ústav vied o Zemi SAV

• 27.11.2023 08:56
        • Písala sa streda 8.11.2023 a Ústav vied o Zemi Slovenskej akadémie vied otvoril svoje brány širokej verejnosti. Tejto akcii sa zúčastnili aj žiaci 9. ročníka našej školy. Rozdelení do 3 skupín postupne prechádzali deviatimi stanovišťami, na ktorých sa od pracovníkov ústavu dozvedeli napríklad o izotopoch a chemickej analýze vzoriek, o spôsobe získavania a delenia vzoriek na základe ich vlastností, mohli vidieť jednotlivé horniny a minerály, spoznali prácu s počítačovým tomografom (CT), elektrónovým mikroskopom a zoznámili sa s princípmi práce vibračnej spektroskopie. Návštevou ústavu tak mohli získať veľké množstvo zaujímavých informácií, vidieť prácu vedcov priamo pri ich vedeckej činnosti, ako aj nájsť ďalší spôsob uplatnenia prírodovedných predmetov v reálnom živote.

Viac foto nájdete vo Fotoalbume.

• Šiestaci na Katedre fyziky FPV UMB

• 03.10.2023 11:23
        • Prvú hodinu fyziky absolvovali žiaci 6.A a 6.B triedy v Centre neformálneho fyzikálneho vzdelávania na Katedre fyziky FPV Univerzity Mateja Bela.