• Návrat k ľudovým tradíciám

• 29.04.2022 19:37
      • Apríl sa na našej škole  niesol v znamení remesiel a tradícií. Pre žiakov sme pripravili akciu pod názvom „Návrat k ľudovým tradíciám“. Cieľom akcie bolo prepojiť detský svet so svetom ľudových tradícií a remesiel. Ponúknuť žiakom možnosť reálne si vyskúšať konkrétne remeslá a popritom sa naučiť i zdokonaliť v manuálnych zručnostiach. V spolupráci s centrom rozvoja IDEAS sme pre žiakov 1. stupňa pripravili tvorivé dielničky, na ktorých si žiaci vyskúšali prácu remeselníkov a vlastnoručne vyrobili pre svoje mamičky darček ku Dňu matiek. V jednotlivých triedach si žiaci vyskúšali: šperkárstvo, drotárstvo,  výrobu drobných módnych doplnkov z modrotlače/čipky, výrobu voskového desiatového obrúska zo včelieho vosku, výrobu modrotlače.

• Súčasťou akcie bola výstava predmetov ľudovej tvorby a kultúrneho dedičstva, ktorú sme realizovali v spolupráci s rodičmi a žiakmi 1.a 2. stupňa našej školy. Žiaci nám z domu, od starých rodičov či z rodinných chalúp priniesli množstvo predmetov od čipkovaných a vyšívaných obrusov, cez košíky, kroje, korytá, kolovrátky, keramický riad, črpáky, formy na výrobu oštiepkov, biče, vybíjané opasky, zvonce, valašky, varešky, staré žehličky až po časti z krosien na tkanie.

Počas vyučovania výchovných predmetov a v spolupráci s ŠKD sa žiaci 1. stupňa zahrali na remeselníkov, vyrábali rôzne výrobky spojené s ľudovými tradíciami. Maľovali kraslice, ľudové kroje, vyrábali prútené vence či košíky, hrnčiarske nádoby aj bábiky v ľudových krojoch. Všetky výtvory našich žiakov sa stali súčasťou nielen triednej výzdoby ale aj veľmi peknou ozdobou našej výstavy.

Počas apríla sme sa téme remesiel a tradícií venovali aj na hodinách slovenského jazyka a literatúry, matematiky, informatiky či mladého bádateľa. Žiaci 3.a 4. ročníka pozreli prezentácie o remeslách, prečítali si o hrnčiarstve, prepočítavali plácu tovarišov aj majstrov v hrnčiarskom cechu, dobu vypálenia hrnčiarskych výrobkov v peci, na internete vyhľadávali čo napríklad znamenajú slová čutora, dvojnice, zásobnica a tak si rozvíjali svoju čitateľskú, matematickú a digitálnu gramotnosť. Žiaci 1.a 2.ročníka si vypočuli rozprávku „Remeslo má zlaté dno“, oboznámili sa s rôznymi druhmi remesiel a k obrázkom hrnčiarskych výrobkov hádali ich názvy.

Ďakujeme za spoluprácu žiakom, rodičom, centru rozvoja IDEAS a všetkým nadšencom ľudových tradícií. Našou snahou bolo žiakom moderným spôsobom spropagovať naše kultúrne dedičstvo a veríme, že sa nám to podarilo, pretože „História je najlepšou učiteľkou života.“