• Podpora a rozvoj čitateľskej gramotnosti

• 28.10.2018 10:19
      • Beseda so zástupcami kníhkupectiev Martinus.
      • Podpora a rozvoj čitateľskej gramotnosti nie je pre nás len teoretický pojem. Preto sme zorganizovali stretnutie našich žiakov so zástupcami siete kníhkupectiev Martinus.

10. mája sa uskutočnila beseda prvákov, na ktorej sa deti dozvedeli o zrode knihy, o zaobchádzaní s ňou a dôvode, prečo je dobré naučiť sa čítať.

Po tomto úvode sa žiaci rozdelili do skupín, v ktorých plnili rôzne úlohy: prezerali si prinesené knihy, tvorili rozprávkový príbeh a hľadali postavičky z kníh na plagáte, ktorý si potom mohli vymaľovať.

18. mája zavítali žiaci oboch tried piateho ročníka do jedného z banskobystrických kníhkupectiev na stretnutie s vydavateľkou a prekladateľkou kníh pre deti a mládež.

Počas interaktívnej besedy sa deti dozvedeli, čo všetko je potrebné urobiť, kým z nápadu spisovateľa vznikne kniha, po ktorej siahame na pultoch kníhkupectiev. Piataci si tiež otestovali, ako dobre sa dokážu orientovať v jednotlivých oddeleniach krásnej literatúry, ale aj v najrôznejších literárnych postavách.

V príjemnej a spontánnej atmosfére sa deti nielen veľa naučili, no i dobre zabavili. Slová pani vydavateľky hovoria za všetko: „ Ak sa vám páčilo, nedávajte nám lajk, ale prečítajte si knihu.“