• Olympijský kultúrny a vzdelávací program (OCEP)

• 12.09.2022 22:26
      • V posledné júlové dni, 24. až 30. júla 2022,  sa Banská Bystrica stala centrom diania XVI. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF). Súčasťou tejto športovej udalosti bol aj Olympijský kultúrny a vzdelávací program (OCEP).

• Hlavným cieľom programu bolo propagovať kultúru a šport medzi európskymi národmi prostredníctvom vzdelávania mládeže o olympijských hodnotách priateľstva, výnimočnosti a rešpektu.
        Do tejto významnej športovej akcie bolo zapojených viacero slovenských škôl, ktoré následne spolupracovali s ďalšími školami z rôznych európskych krajín. Partnerskou školou pre nás bola základná škola zo Srbska. Vzájomná spolupráca prebiehala formou online komunikácie, prostredníctvom emailov a sociálnych médií. V rámci komunikácie si študenti medzi sebou vymieňali informácie o svojich krajinách z oblastí geografie, histórie, kultúry a športu.
        Po každej interakcii sme na facebookovej stránke Olympijského výchovného programu pre školy ( OVEP )  prezentovali svoje výstupy vo forme fotografií a videí.
        Vo štvrtok 28. júla 2022 sme sa aktívne do EYOFu zapojili aj my. Navštívili sme atletický štadión, kde sme mali možnosť povzbudiť dievčatá v disciplíne behu cez prekážky a zažiť atmosféru vo finále bedmintonu chlapcov. Stretli sme mnohých športovcov, s ktorými sme sa aj spoločne naobedovali vo veľkokapacitnom stane určenom pre účastníkov podujatia. Vedomosti týkajúce sa fair play, dopingu a enviro-tém  bolo možné si preveriť v oddychovej Chillout zóne. Park pod pamätníkom SNP sa v tieto dni premenil na Funzónu, kde žiaci našej školy spolu s pani učiteľkami odprezentovali vybranú partnerskú krajinu, Srbsko. Náš stánok navštívili aj srbskí basketbalisti, ktorí sa prišli pozrieť, ako propagujeme ich krajinu a čo sme sa o nej dozvedeli. Odniesli si malé darčeky - mydielka v tvare sovy, ktorá je v logu našej školy. Veľkému záujmu sa tešil aj vedomostný kvíz o partnerskej škole a svoje znalosti a všeobecný prehľad v ňom potvrdil aj Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Všetci účastníci kvízu dostali symbolické odmeny – malé odznaky Srbska.
        Celý program OVEP, ako aj atmosféra Európskeho olympijského festivalu mládeže, boli pre nás neopakovateľným zážitkom a obrovskou skúsenosťou.
        Na záver chceme vyjadriť veľké poďakovanie za možnosť byť účastníkmi na tejto jedinečnej akcii a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

ODKAZ: FOTOALBUM
        Autorka článku: Jana Ivančíková