• Dni vedy a techniky

• 16.12.2019 18:36
      • Zábavné učenie

Veda a technika nie je v školských laviciach najľahším učivom, preto sme sa rozhodli priblížiť ju deťom zážitkovou formou.

• Naša škola sa koncom novembra v rámci Dní vedy a techniky zmenila na vedecko-výskumné centrum „SITA 32“. Malých školákov vítali starší žiaci - „Muži v čiernom“, ktorí si pre nich pripravili päť testovacích centier pre let do vesmíru. V zóne biometrie si vytvorili odtlačky prstov, zisťovali koľko vážia na iných planétach a vyskúšali si rozložiť svoju hmotnosť na nestabilnom povrchu. Nie každý dokázal prekonať strach a postaviť sa na nafúkané balóny. Do centra robotiky sa deti dostali cez tajomný skenovací svetelný tunel. Z tmy ich vyslobodili svetielka programovateľných a aj ručne vyrobených robotov, s ktorými prekonávali pripravenú prekážkovú dráhu pomocou tabletov alebo gravitácie. V areáli spirometrie zisťovali objem svojich pľúc. Ich úlohou bolo vytlačiť maximálne množstvo kvapaliny na jeden výdych. Keďže všetci sa snažili vyfúknuť čo najviac vzduchu, opakovane vznikali nové rekordy. Kapacitu svojich pľúc si preverili aj pri vystreľovaní malých modelov rakiet do vesmíru a tiež pri testovaní vznášadiel, autíčok a rakiet na reaktívny pohon na území aerodynamiky. Oblasť luminiscencie ponúkla žiakom mystický zážitok, počas ktorého si žiaci kreslili obrázky pomocou svetla, menili vodu na fosforeskujúcu tekutinu a pozorovali hru farieb vyvolanú rôznymi chemickými procesmi.

Zážitková forma učenia odhalila žiakom, aká môže byť veda a technika zábavná, praktická a poučná.