•                            „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“

    • Prijímateľom národného projektu je Metodicko-pedagogické centrum, Ševčenkova 11, Bratislava (ďalej len „MPC“). MPC je štátnou rozpočtovou organizáciou s vlastnou právnou subjektivitou, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (ďalej len „MŠVVaŠ SR“). MPC plní úlohy vyplývajúce zo záväzkov voči MŠVVaŠ SR v súlade so zákonom č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, úlohy vyplývajúce z Programového vyhlásenia vlády, ako aj úlohy súvisiace s európskymi a medzinárodnými prioritami.Činnosť MPC je zameraná na zabezpečovanie profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov (PZ) a odborných zamestnancov (OZ) prostredníctvom vytvorených a schválených programov a modulov programov vzdelávania, na organizovanie atestácií pre PZ a OZ na základe potvrdenia o oprávnení na organizovanie atestácií č. 1/2019 – AT, na poskytovanie odborno-metodickej pomoci a poradenstva školám, školským zariadeniam a zariadeniam sociálnej pomoci formou konzultácií a učiteľských online fór. Dlhodobo sa zaoberá aj riešením problematiky integrácie a inklúzie v školách a školských zariadeniach, vzdelávaním PZ a OZ v oblasti prevencie sociálno-patologických javov, ale aj v oblasti zvyšovania úrovne funkčných gramotností detí a žiakov, vzdelávaním vedúcich pedagogických zamestnancov a vedúcich odborných zamestnancov.

      Národný projekt Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II významne podporuje pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany pedagogických asistentov (PA), asistentov učiteľa pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením (AU) a členov inkluzívnych tímov (školský psychológ, špeciálny pedagóg a sociálny pedagóg) na školách.

      Všeobecné informácie o projekte

      • Názov projekt: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II.
      • Kód projektu: 312011AQI4
      • Kód výzvy: OPLZ-PO1/2020/NP/1.1.1-03
      • Operačný program: Operačný program Ľudské zdroje
      • Spolufinancovaný fondom: Európsky sociálny fond
      • Prioritná os: 1. Vzdelávanie
      • Oblasť intervencie:Zníženie miery predčasného ukončovania školskej dochádzky a predchádzanie takémuto ukončovaniu, a podpora rovnocenného prístupu ku kvalitnému predškolskému, základnému a predoškolskému vzdelávaniu.
      • Špecifický cieľ: 1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.
      • Miesto realizácie projektu: Bratislavský kraj, Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Košický kraj, Prešovský kraj, Nitriansky kraj, Trenčiansky kraj, Trnavský kraj.
      • Cieľová skupina: Deti, predovšetkým tie, ktoré navštevujú materské školy a deti/žiaci základných a stredných škôl, vrátane detí/žiakov so ŠVVP všetkých škôl, ktoré sú zaradené do siete škôl a školských zariadení v SR (t. j. štátne, cirkevné aj súkromné školy).
      • Celková dĺžka realizácie hlavných aktivít projektu: 36

      Obdobie realizácie projektu: 6/2020 – 08/2023

    •                             Podpora pomáhajúcich profesií 3 ( POP 3 )

    •                                          „Efektívnejšie vzdelávanie“

    • Hlavný cieľ projektu : Prostredníctvom novovytvorených pracovných miest zlepšiť študijné výsledky žiakov ohrozených školským neúspechom z dôvodov problémov v učení, správaní, alebo zdravotných problémov

      Špecifický cieľ projektu : Zvýšiť inkluzívosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov

      Miesto realizácie : Základná škola Sitnianska 32, 974 11 Banská Bystrica

      Hlavné aktivity projektu

      Hlavná aktivita 1 :

      Aktivity prispievajúce k vyrovnávaniu znevýhodnenia žiakov základnej školy a zabezpečeniu rovnosti príležitostí vo výchovno-vzdelávacom procese, vykonávané prostredníctvom asistentov učiteľa.

      Vo výchovno-vzdelávacom procese je úlohou asistenta učiteľa spolupracovať s pedagogickými zamestnancami školy, a to v podobe konzultácie ohľadom prispôsobenia sprostredkovaných nových informácií, vzhľadom na individuálne osobitosti integrovaných žiakov, možnosti ich úpravy, implementácie rôznych špeciálno-pedagogických metód a využitia edukačno-kompenzačných pomôcok. Dôležitou činnosťou je prispôsobiť výchovno-vzdelávací proces ŠVVP žiaka v súlade s pokynmi učiteľa a pomáhať pri príprave učebných pomôcok pre daných žiakov. Súčasťou našich úloh je vykonávanie pedagogického dozoru počas prestávok, ktorý sa zameriava na žiakov so ŠVVP. Vo voľnočasových aktivitách organizovaných školou napomáhajú žiakom so ŠVVP pri rôznych činnostiach

      – priame vedenie a napomáhanie pri umelecko-kultúrnych aktivitách, dozor pri návšteve historických a kultúrnych pamiatok.

       

      Hlavná aktivita 2 :

      Skvalitnenie diagnostikovania a rediagnostikovania detí a žiakov s cieľom predchádzať neodôvodnenému odkladaniu začiatku plnenia školskej dochádzky, školskej neúspešnosti detí a ich zaraďovaniu do špeciálnych tried a škôl, vykonávané prostredníctvom inkluzívneho tímu.

      Špeciálny pedagóg bude vykonávať odborné činnosti v rámci špeciálno - pedagogickej diagnostiky, individuálneho poradenstva a intervencie deťom a žiakom s mentálnym postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s telesným postihnutím, chorým a zdravotne oslabeným, s vývinovými poruchami učenia a odborné činnosti spojené s reedukáciou porúch správania. Špeciálny pedagóg sa bude podieľať na tvorbe IVVP a bude zabezpečovať ich aplikáciu do praxe, bude komunikovať s CPPaP, konzultovať problémy našich žiakov.

      Školský psychológ bude vykonávať odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho a skupinového psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania, odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných, pracovných a triednych sociálnych vzťahov. Bude poskytovať poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom školy, pripravovať podklady pre odborných zamestnancov poradenských zariadení ako aj úzko spolupracovať s odbornými zamestnancami školy.

       

      „Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.“

      www.esf.gov.sk 

      www.minedu.gov.sk

    •                                                    Spolu múdrejší 3

    • Zapojili sme sa do výzvy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov na program doučovania.  Trvanie projektu  je naplánované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR od januára do júna 2022.  

      Cieľom výzvy je podporiť projekty zamerané na vyrovnávanie rozdielov vo vedomostiach, zručnostiach a spôsobilostiach žiakov, ako aj na elimináciu rizika opakovania ročníkov a predčasného ukončenia vzdelávania žiakov. Prostredníctvom naplnenia tohto čiastkového cieľa sa zabezpečí naplnenie hlavného cieľa reformy, ktorým je zmierňovanie dopadov pandémie vo vzdelávaní na základných školách ako aj zmiernenie negatívneho dopadu pandémie na ďalšie vzdelávanie žiakov.

      Spolu múdrejší 3 je určený na podporu škôl, ktoré prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov, ohrozených školským neúspechom alebo žiakov, ktorí potrebujú pomoc s učivom, budú vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v mimoškolských hodinách v stanovenom rozsahu.